Forum Satyryczno-Rozrywkowe Miasta Grodków Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Bezpieczeństwo Osobiste Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
GNIEWNY




Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 298 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: To TU to TAM
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 8:58, 26 Lip 2010 Powrót do góry

BEZPIECZEŃSTWO OSOBISTE

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to ostatnio bardzo popularny temat. Niemal codziennie słyszymy o agresji w szkole, domu, na podwórku, ulicy itd.. Specjaliści i znawcy tematu pouczają i radzą, wskazują rozwiązania, odkrywają przed nami metody i sposoby zapobiegania agresywnym zachowaniom i na razie nie przynosi to oczekiwanego efektu. Fala agresji z udziałem dzieci i młodzieży rośnie w zastraszającym tempie. Są one często ofiarami coraz brutalniejszych przestępstw.

Celem tej publikacji nie jest powielanie tematów dotyczących rozwiązań globalnych w stylu: "więcej pedagogów i psychologów w szkołach", czy "więcej policjantów na ulicach". Zajmiemy się tu jedynie drobnymi elementami, które mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa naszych dzieci, wychowanków czy wreszcie nas samych. Nie znajdziecie tu Państwo gotowych rozwiązań jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstw, a jedynie podpowiedzi, które po niewielkim przeanalizowaniu mogą obniżyć poziom ryzyka, na jakie jest narażona nasza młodzież poza domem.
Wiele zagadnień tu poruszonych dotyczy nas samych.

Ale do rzeczy:
# Wypuszczając nasze dziecko do koleżanki, na dyskotekę itp. musimy wiedzieć gdzie idzie, o której godzinie wróci, z kim się spotyka, (bowiem, gdy nie wróci o określonej porze będziemy wiedzieć gdzie i ewentualnie u kogo szukać).
# W domu powinna się znajdować lista znajomych, koleżanek, kolegów łącznie z adresami i telefonami, (po zaginięciu dziecka często odkrywamy, że nie wiemy jak ma na nazwisko i gdzie mieszka najbliższa przyjaciółka, koleżanka itd.)
# Wracając późnym wieczorem lub nocą chodzimy lewym chodnikiem, (idąc prawą stroną jezdni narażeni jesteśmy na sytuację, w której zza naszych pleców podjedzie samochód i zostaniemy wciągnięci do środka)
# Starajmy się nie chodzić blisko fasad budynków, (możemy zostać wciągnięci do bramy lub może nam coś spaść na głowę). Najlepszym rozwiązaniem jest więc prawa strona lewego chodnika.
# W torebce czy plecaku nie trzymamy dokumentów, kluczy i pieniędzy, (szybciej i łatwiej jest złodziejowi wyrwać nam torebkę czy plecak niż zedrzeć z nas kurtkę czy przeszukiwać nasze kieszenie)
# Wzywając pomocy nie wołamy - policja!!!pomocy!!!ratunku!!!, tylko - pożar!!!pali się!!!, (doświadczenie uczy, że na pierwsze reaguje już coraz mniej osób, a na drugie zdecydowana większość - zwłaszcza w nocy)
# Prosząc o pomoc wskazujemy na konkretną osobę np. "pani w zielonej kurtce", (wskazanie konkretnej osoby bardzo mocno obliguje ją do udzielenia nam pomocy i bardzo rzadko zdarza się odmowa. Bezimienne wołanie o pomoc rozkłada odpowiedzialność na wiele osób i szanse na jej uzyskanie są nikłe. Statystyki mówią, że w takich sytuacjach częściej pomocy udzielają kobiety)
# Wracając wieczorem lub nocą nie należy skracać sobie drogi. Często lepiej znacznie nadłożyć drogi i iść oświetloną i ruchliwszą ulicą niż robić ryzykowny skrót.
# Gdy nas ktoś nocą goni - nie uciekajmy do bram, klatek schodowych, zamkniętych przestrzeni, ale na środek ulicy, jezdni - tam gdzie ktoś nas może zauważyć i pomóc, (w małych i zamkniętych pomieszczeniach mamy znacznie mniej szans na pomoc innych i obronę)
# W sytuacji zagrożenia zbijmy szybę wystawową lub samochodową, (brzęk tłuczonego szkła na pewno wzbudzi czyjąś reakcję i jest duża szansa, że zadzwoni po policję)
# Unikamy ostatnich kursów autobusów czy tramwajów. Nie wsiadamy do ostatnich wagonów - staramy się być blisko motorniczego, kierowcy.
# Torebkę w środkach komunikacji trzymamy zawsze pod pachą lub przed sobą.
# Nie trzymamy pieniędzy w jednym miejscu.
# Pamiętajmy, że kradzieże dokonywane są najczęściej tuż przed dojazdem do przystanku czy stacji (wzmóżmy wówczas naszą czujność).
# Jeżeli wsiadamy do samochodu - blokujemy od środka wszystkie drzwi (mniejsze ryzyko zuchwałej kradzieży torebki, laptopa, itp.).
# Internet - temat rzeka - nie możemy pozwolić na nieograniczony i niekontrolowany dostęp dzieci i młodzieży do sieci, (coraz więcej przestępstw ma związek z internetem)
# Umawiając się z nieznajomymi wskazujmy dobrze znane sobie miejsca. Zawsze umawiamy się tam gdzie jest dużo ludzi np. kawiarnia - ale nie na rogu ulicy.
# Jeżeli pozwalamy naszemu dziecku na wyjście na imprezę (np. dyskoteka ), określamy godzinę o której musi wrócić, ale jeżeli ma to być np. pierwsza, druga, trzecia... - a dziecko ma wracać samo, to lepiej niech przenocuje u koleżanki i wróci rano kiedy zaczyna się ruch na ulicach, niż naraża się na napad, gwałt czy porwanie.
# Kobiety i dziewczęta nie powinny same chodzić wieczorem w butach na wysokim obcasie (trudniej uciekać, a stukanie słychać z daleka i daje przestępcy sygnał o potencjalnej ofierze)
# Dowiedziono, iż znacznie trudniej dokonać gwałtu na ofierze, która nosi na sobie obcisłe spodnie. Jeśli więc idziemy na dyskotekę, zabieramy ze sobą odzież na zmianę, na powrót do domu - obcisłe spodnie i płaskie, miękkie obuwie.
# Na dyskotece idąc na parkiet nie zostawiamy niedopitych napojów i nie przyjmujemy poczęstunków, szczególnie od nowo poznanych i nieznajomych osób (mogli nam coś wsypać).
# Nie oddalamy się od przyjaciół i znajomych, z którymi przyszliśmy.
# Jeżeli musimy wyjść do toalety lub na zewnątrz - poprośmy kogoś znajomego, aby nam towarzyszył.
# W lokalach nie siadajmy w pobliżu szyb i wejść - szczególnie tyłem, (w czasie bandyckiego napadu jesteśmy na linii ognia i możemy być przypadkowymi ofiarami.
# To samo dotyczy ciągów komunikacyjnych w lokalach, (o ile kelner nie wyleje na nas gorącej zupy to uciekający złodziej może nas potrącić). Najlepszym miejscem są stoliki w pobliżu ścian, filarów itp..
# Jeżeli słyszymy strzały - kładziemy się na brzuchu nogami w kierunku skąd one dobiegają, (jeżeli chowamy się za samochodem, to kładziemy się za kołami, a nie między nimi).
# Jeżeli jesteśmy ofiarą gwałtu i nie możemy się bronić (kopnięcie napastnika w krocze, uderzenie pięścią w krtań, wciskanie palca w oko), to skuteczne może okazać się:
- udawanie napadu padaczki
- oddanie na siebie moczu
- zwymiotowanie na siebie (trudne, ale bardzo skuteczne)
Wszystkie te sposoby znacznie zniechęcają gwałciciela.

To jedynie kilka przykładowych opisów zachowań w różnych sytuacjach. Jednak przestrzeganie ich, a przede wszystkim zdrowy rozsądek i odrobina wyobraźni mogą znacznie zredukować ryzyko stania się ofiarami przestępców.
Mam nadzieję, że choć odrobinę zainteresowałem Państwa tym tematem, a proponowane rozwiązania, choć w części zostaną wykorzystane, aby zapobiec tragedii.

Andrzej Chrząstek
[link widoczny dla zalogowanych]


Jak unikać zagrożeń?

* Bądź czujny jadąc w środkach komunikacji publicznej, zwłaszcza gdy jest tłok - wtedy łatwo możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.
* Wracając wieczorem unikaj niebezpiecznych, źle oświetlonych skrótów (parki, podwórka, ogródki działkowe itp.), bocznych uliczek, miejsc znanych Ci jako niebezpieczne.
* Wracając taxi poproś kierowcę, aby podjechał jak najbliżej klatki schodowej i poczekał aż wejdziesz do budynku.
* Wchodząc na klatkę schodową miej przygotowane klucze tak, aby nie szukać ich w torbie przed wejściem do mieszkania.
* Chcąc wypłacić lub wymienić pieniądze w banku, w kantorze lub z bankomatu wybierz porę dnia gdy jest jeszcze jasno, a na ulicach jest dużo ludzi.
* Nie wymieniaj waluty u osób oferujących takie usługi na ulicy.
* Przed pobraniem pieniędzy zwróć uwagę czy ktoś Cię nie obserwuje - jeżeli zauważysz coś niepokojącego poproś o pomoc pracownika ochrony.
* Po odebraniu większej kwoty pieniędzy, podziel ją na 2 - 3 części i schowaj najlepiej do wewnętrznych kieszeni marynarki, żakietu, kurtki itp. - nie trzymaj całej kwoty w jednym miejscu.
* Mając przy sobie większą kwotę pieniędzy staraj się jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego.
* Zwróć uwagę czy ktoś za Tobą nie idzie - gdy coś Cię zaniepokoi zwróć się o pomoc do policjanta lub strażnika miejskiego.
* Nie afiszuj się swoim stanem posiadania (np.: bogactwem, ubiorem, biżuterią itp.). Bądź ostrożny w zawieraniu przygodnych znajomości.
* W razie agresji napastnika postaraj się zachować spokój, nie wpadaj w panikę, sposób obrony dostosuj do Twoich możliwości i sytuacji, w której się znajdujesz.

Pamiętaj! W razie niebezpieczeństwa jak najszybciej opuść zagrożone miejsce, a o zaistniałej sytuacji zawiadom najbliższą jednostkę Policji.
[link widoczny dla zalogowanych]


BEZPIECZNA PODRÓŻ SAMOCHODEM
Wybierając się w podróż samochodem powinieneś:

* Sprawdzić posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku podróży zagranicznej także „Zielonej Karty".
* Sprawdzić wcześniej stan techniczny pojazdu (dostosowanie opon do pory roku, wyposażenie pojazdu w apteczkę pierwszej pomocy i gaśnicę).
* Pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.
* Zabrać w podróż w okresie zimowym łańcuchy do kół, łopaty, latarki, świece oraz koce i telefony komórkowe.

Pamiętaj, że samochody zarejestrowane jako osobowo-ciężarowe są odprawiane tylko w takich przejściach granicznych, w których oprócz innych form ruchu granicznego dopuszczony jest ruch towarowy. Pojazdy tego typu nie mogą przekraczać granicy państwowej w przejściach przewidzianych wyłącznie dla ruchu osobowego (decyduje zapis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu). Nie trzeba jednak stać w kolejce razem z pojazdami TIR o ile nie przewozi się towarów. Samochód osobowo-ciężarowy wiozący jedynie osoby i ich bagaże bez problemu zostanie odprawiony na pasie odpraw osobowych.

Jak unikać zagrożeń?

* Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Dokonuj okresowych przeglądów oraz reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu - zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy.
* W czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); dobrze jeśli masz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.
* Wybieraj drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe dróg bocznych, słabo lub w ogóle Ci nie znanych.
* Staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy gdy musisz wybieraj się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczony, a przez to podróż jest mniej bezpieczna.
* Zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć. Najlepiej zatrzymuj się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe. Może to być np. stacja benzynowa lub parking strzeżony.
* Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze włączaj system alarmowy.
* Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.
* Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.
* W czasie jazdy zamykaj pojazd od wewnątrz.
* Jeżeli zauważysz, że systemy zabezpieczenia pojazdu nie działają prawidłowo udaj się niezwłocznie do serwisu w celu sprawdzenia i ewentualnie naprawienia systemu.
* Najbezpieczniejszym miejscem do parkowania pojazdu jest garaż lub parking strzeżony. Jeżeli pojazd parkujesz w innym miejscu - to staraj się by było ono dobrze oświetlone, nie zasłonięte zaroślami lub zabudowaniami.

Jeżeli jadąc samochodem zauważysz coś niepokojącego zatrzymaj się przy radiowozie policyjnym lub udaj się do najbliższej jednostki Policji.

W razie wypadku:

* wyjmij kluczyki ze stacyjki,
* odłącz zasilanie elektryczne (odłączyć klemę od akumulatora),
* unieruchom pojazd, zabezpiecz go przed zsunięciem,
* zabezpiecz miejsce zdarzenia oraz osoby udzielające pomocy (włączyć światła awaryjne, w nocy światła mijania, w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy),
* wezwij służby ratownicze lub - gdy jest to niemożliwe ze względu na brak telefonu - zatrzymaj inny samochód,
* udziel pomocy poszkodowanym - dobrze jeśli możesz liczyć także na pomoc innych, jeśli natomiast jest to niemożliwe, nie trać czasu, zacznij działać sam - najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze minuty, ale pomoc im udzielona musi być fachowa,
* w przypadku wyczucia zapachu benzyny natychmiast opuść miejsce zdarzenia,
* podczas gaszenia pożaru gaśnicą komory silnikowej, pamiętaj by maski nie otwierać lecz jedynie uchylić - przy pełnym otwarciu możesz doprowadzić do wybuchu ognia i poparzenia.

Gdy zauważysz pojazdy, które uległy wypadkowi:

* zatrzymaj samochód, parkując w bezpiecznym miejscu, w bezpiecznej odległości,
* weź ze swojego pojazdu apteczkę oraz gaśnicę,
* weź ze swojego pojazdu narzędzia, którymi będziesz mógł zbić szybę lub otworzyć drzwi,
* weź nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić (scyzoryk, nóż myśliwski itp.),
* oceń, czy poszkodowany pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu, niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,
* sprawdź czy z pojazdu (-ów) nie wycieka paliwo lub nie ulatnia się gaz,
* spróbuj zatrzymać inne pojazdy gdy możesz nie być skuteczny w działaniu. Jeżeli nie możesz liczyć na pomoc innych, nie trać czasu - działaj sam.

Jeżeli jesteś przy pojeździe (pojazdach), który uległ wypadkowi:

* sprawdź, które drzwi można otworzyć - ułatwi to kontakt z poszkodowanymi,
* jeżeli drzwi nie dają się otworzyć zbij szybę, ale w taki sposób, aby nie powodować dodatkowych urazów u rannych,
* podczas zbijania szyby pamiętaj, że szkło hartowane (najczęściej szyby boczne) rozpada się na małe ostre kawałki, natomiast szyby klejone (zawsze szyba przednia i w większości przypadków tylna) pękają, ale pozostają zwykle w jednym elemencie,
* po dostaniu się do środka pojazdu, wyjmij kluczyki ze stacyjki, ale pozostaw je w samochodzie, najlepiej przy przedniej szybie,
* oceń czy dalsze czynności ratownicze na pewno nie zagrażają twojemu zdrowiu i życiu,
* w przypadku gdy samochód stanie w płomieniach, użyj dostępnej Ci gaśnicy samochodowej,
* w razie potrzeby, najskuteczniejsze działania przedmedyczne wykonasz z dala od uszkodzonych pojazdów, ewakuując poszkodowanych. Nie rób tego jednak, jeżeli nie umiesz zrobić tego prawidłowo, ponieważ możesz pogłębić urazy, a nawet spowodować śmierć poszkodowanego.

Pamiętaj aby wszystkie czynności - wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji i dodatkowych zniszczeń, do czasu aż przybędą specjalistyczne służby ratownicze.
Pamiętaj, że i Ty również możesz się znaleźć w podobnej sytuacji.
[link widoczny dla zalogowanych]


BEZPIECZNA PODROŻ AUTOKAREM


Jak unikać zagrożeń w podróży?

* Przed wyjazdem oceń sprawność psychofizyczną kierowcy oraz stan techniczny autobusu, (np.: opon).
* W przypadku, gdy wyruszasz w dłuższą trasę upewnij się czy kierowca ma zmiennika.
* Jeżeli zauważysz, że kierowca popełnił wykroczenie drogowe zwróć mu uwagę i przypomnij kierującemu o potrzebie bezwzględnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego, (np.: ograniczenie prędkości, obowiązkowe przerwy w podróży na odpoczynki itp.).
* W trakcie przerw w podróży i postojów unikaj znacznego oddalania się od autokaru.
* Zachowaj szczególną ostrożność na dworcach autobusowych, gdzie zazwyczaj występuje duży tłok. Łatwo możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.
* W czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek i neseserów.
* Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.
* W podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.
* Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty. Dotyczy to również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów.
* Staraj się nie spać w podróży.
* Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Nie trać kontaktu z otoczeniem - przestępcy mogą to wykorzystać.
* Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób. Zwłaszcza gdy podróżujesz sam. Nie zawieraj lepiej przygodnych znajomości.
* Zachowaj ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

Jeżeli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt w najbliższej jednostki Policji.
[link widoczny dla zalogowanych]


BEZPIECZNA PODRÓŻ POCIĄGIEM


Jak unikać zagrożeń w podróży?

* Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, na przystankach i w środkach komunikacji publicznej itp.
* Bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu.
* W czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek i neseserów.
* Zwracaj baczną uwagą na podręczny bagaż podróżny w szczególności podczas podróży nocą.
* Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.
* W podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.
* Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty.
* Podróżując kolej ą unikaj pustych przedziałów. Staraj się nie spać w trakcie podróży.
* Unikaj nocnych podróży zwłaszcza w pustych wagonach i przedziałach.
* Cenne przedmioty, pieniądze, czeki podróżne, dokumenty w czasie podróży staraj się mieć przy sobie.
* Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Nie trać kontaktu z otoczeniem — przestępcy mogą to wykorzystać.
* Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, nie zawieraj przygodnych znajomości w podróży.
* Zachowaj szczególną ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.
* Należy pamiętać, że papierosy można palić tylko w miejscach do tego wyznaczonych; zwracać uwagę na dokładne gaszenie niedopałków.

Poinformuj obsługę pociągu o zaobserwowanych podejrzanie zachowujących się osobach.

Jeżeli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt w najbliższej jednostki Policji.
[link widoczny dla zalogowanych]


BEZPIECZNA PODRÓŻ SAMOLOTEM

Jak unikać zagrożeń w podróży?

* Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, zwłaszcza na dworcach lotniczych czy też podczas dojazdu na lotnisko w środkach komunikacji publicznej itp. Bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu.
* W czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki - zwłaszcza torebek i neseserów.
* Torebki, podręczne plecaki staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.
* W podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy.
* Jeżeli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej kwoty.
* Cenne przedmioty, pieniądze, czeki podróżne, dokumenty przechowuj w „bezpiecznych" miejscach.
* Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób. Nie trać kontaktu z otoczeniem - przestępcy mogą to wykorzystać.
* Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, nie zawieraj przygodnych znajomości w podróży.
* Zachowaj szczególną ostrożność w stosunku do szczególnie atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp.

Jeżeli zostaną Ci skradzione dokumenty, karty płatnicze, bagaż; lub inne przedmioty pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić ten fakt w najbliższej jednostki Policji.

* Sprawdź czy do bagażu nie zabrałeś niebezpiecznych przedmiotów lub substancji - o wykładnię tego pojęcia zawsze możesz zwrócić się jeszcze przed spakowaniem do przewoźnika.
* Zgłoś się odpowiednio wcześniej (przynajmniej 1,5 godz. przed odlotem) do odprawy granicznej.
* Zwracaj uwagę na pozostawione bez opieki w halach lotnisk bagaże i paczki oraz niezwłocznie informuj o takich faktach obsługę lotniska.
* Nie dopuszczaj do zabierania przez dzieci na pokład samolotu zabawek typu sztuczne ognie, petardy.
* Nie przyjmuj do przewozu paczek, bagaży innych osób.
* Jeśli jesteś osobą palącą, pamiętaj, aby zarezerwować miejsce w samolocie w sekcji dla palących. Palenie papierosów w innym niż wyznaczone miejsce jest zabronione, dotyczy to również toalet (zwłaszcza podczas rejsów, w których obowiązuje zakaz palenia tytoniu) - w toaletach zainstalowane są automatyczne gaśnice i czujki dymu.
* Dokładnie zapoznaj się z instrukcją bezpieczeństwa (umieszczona jest ona w kieszeni poprzedzającego fotelu) i uważnie wysłuchaj prezentowanych przez personel pokładowy zasad bezpiecznego zachowania i zasad postępowania na wypadek nagłego zdarzenia.
* Zwróć uwagę na umiejscowienie wyjść awaryjnych.
* W przypadku, gdy zauważysz jakiegokolwiek niepokojącego zjawiska, bezzwłocznie poinformuj o tym personel pokładowy.
* W przypadku wystąpienia zagrożenia nie panikuj, lecz dokładnie wypełniaj polecenia stewardessy.
* Wszelkie leżące luzem papiery, gazety, pisma powinny być wkładane do kieszeni poprzedzających foteli lub oddane stewardesie.
* Bagaż podręczny powinien zostać umieszczony pod siedzeniem lub w specjalnie do tego przygotowanej górnej półce bagażowej (należy pamiętać, że podczas lotu powinna ona być zamknięta).

Pamiętaj, że na pokład samolotu nie można wnosić ostrych przedmiotów np. pilników do paznokci, nożyczek - zapakuj je wcześniej do walizki.
Należy pamiętać, że nad naszym bezpieczeństwem podczas lotu czuwa personel pokładowy przeszkolony na wypadek wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.
Dokładne wypełnianie jego poleceń jest gwarancją optymalnych zachowań w czasie zaistnienia ewentualnego zagrożenia.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez GNIEWNY dnia Pon 9:01, 26 Lip 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)